دولت دهم در حالی در آخرین ماههای حضور خود 2.7 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را برداشت و بی مهابا بین مردم تقسیم کرد که به طور یقین از عواقب تزریق این رقم نقدینگی در ایام پایانی سال و بدهی که برای دولت بعد بر جای می گذاشت باخبر بود.
به گزارش ایسنا، در اواخر سال 1391 که یکی از سخت ترین سالهای اقتصادی کشور طی سالهای گذشته بود و رشد اقتصادی تا منفی 5.8 و تورم فزاینده دو رقمی برای آن ثبت شد رییس دولت دهم که آخرین ماه های ریاست خود را سپری می کرد تصمیم گرفت تا در ایام پایانی سال به بهانه سال اقتصادی سختی که مردم پشت سر گذاشته بودند به آنها عیدانه بدهد.
دولت با مذاکراتی که با نمایندگان مجلس داشت به این نتیجه رسیدند که در کنار یارانه نقدی 45 هزارو 500 تومانی که به هر یارانه بگیر که شاید بیش از 76 میلیون نفر بودند پرداخت می شد در اسفند ماه 85 هزار تومان عیدی بدهد که این رقم برای افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی به 100هزار تومان هم می رسید.
براین اساس رییس جمهور وقت کشورمان در شامگاه پنجم اسفندماه سال 1391 در گفت‌وگوی خود با مردم از طریق رسانه ملی از آغاز واریز این عیدانه خبر داد. البته احمدی نژاد عبارت "عیدانه" را برای این خرج نمی پسندید و عنوان کرد که واژه "جبرانی" را ترجیح داده و بیشتر می پسندد.
وی این را هم مورد تاکید قرار داد که بخش وسیعی از مردم امسال تحت فشار قرار گرفته‌اند و اثر قدرت خرید اضافه‌ای که به وسیله یارانه‌ها برای مردم ایجاد شد، در حال صفر شدن بود؛ بنابراین دولت جلسات متعددی را برگزار کرد و از طریق منابع هدفمندی و رقمی که از صندوق توسعه ملی قرض گرفته کمکی را در آستانه عید برای مردم در نظر گرفت.
اما عیدانه، جبرانی و یا هر نام دیگری که به واریز ارقامی به حساب سرپرستان خانوار منتهی شد و شاید در عرض کمتر از یک هفته هزینه و در خاطر دریافت کنندگان هم نماند که آن را چگونه صرف کردند جدای از تمامی مواردی که می توانست به دنبال داشته باشد بدهی حدود 6600 میلیارد تومانی را برای دولت بعد نسبت به صندوق توسعه ملی بر جای گذاشت چراکه دولت دهم 2.7 میلیارد دلار برای تامین این هزینه را از صندوق برداشت کرده بود.
برای برگرداندن بدهی 2.7 میلیارد دلاری به صندوق توسعه ملی بنا براین شد که طی سه قسط در سه سال در کنار سهم سالانه ای که از منابع نفتی به صندوق واریز می شود دو درصد نیز اضافه تر برای این طلب واریز شود. بر این اساس سالهای 92،93 و 94 زمانهای واریز این اقساط هستند.
عیدی یک سال سه سال برمی گردددر همین زمینه سید قاسم حسینی-قائم مقام صندوق توسعه ملی- اعلام کرد که طلب صندوق توسعه ملی بابت عیدانه سال 1391 در حال بازگشت تدریجی از سوی دولت است.
وی به ایسنا گفت: تاکنون حدود 800 میلیون دلار از مجموع 2.7 میلیارد دولت طلب صندوق به آن باز گشته و دریافت مابقی آن ادامه دارد.
حسینی این را هم تاکید کرد که دولت باید مانده این طلب را در سال جاری و آینده به حساب صندوق توسعه ملی بازگرداند.

تاريخ : | | نویسنده : vareseen |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.