مصرف كنندگان , محصولات‌ لبنی

 

بر اساس اعلام قیمت تمام شده دامداران، قیمت شیر خام نسبت به مصوبه قبلی خود كه در تیر ماه تعیین شده بود ۵۰ درصد افزایش قیمت دارد كه اگر به درخواست صنایع لبنی این افزایش قیمت با ضریب ۷۰ درصدی در نرخ شیر پاستوریزه و انواع فرآورده های لبنی محاسبه شود، بازار مصرف دچار شوك خواهد شد.

به گزارش خبرنگار دامپروری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تیر ماه پس از حذف یارانه ی شیر، طبق مصوبه ی ستاد هدفمندی یارانه ها، قیمت خرید هر كیلو شیرخام از دامدار۵۲۰ تومان اعلام شد اما درپی افزایش قیمت علوفه، نرخ شیرخام مجددا افزایش یافت و براساس اعلام كارگروه تنظیم بازار هر كیلو شیر درجه یك كیلویی ۶۰۰ تومان باید فروخته شود؛ نه بیشتر.

طبق اعلام سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان كلیه ی كارخانه ها علاوه بر خودداری از خرید شیرخام بالاتر از قیمت ۶۰۰ تومان، در صورت استنكاف واحد های دامداری، اسناد و مدارك به همراه نشانی واحد های فروشنده به معاونت بازرسی و رسیدگی به تخلفات این سازمان ارسال تا اقدامات قانونی لازم معمول شود اما هم اكنون نه تنها شیرخام درجه یك در برخی نقاط بیش از ۶۰۰ تومان فروخته می شود بلكه برخی صنایع لبنی به عنوان خرید شیر خام گران از سوم دی ماه ۱۰ درصد به قیمت انواع محصولات خود افزوده اند.

علیرغم اینكه اخطار سازمان حمایت برای بازگردان قیمت ها به حالت قبلی و برخورد با متخلفان، هیچ برخوردی در این راستا نشده و همچنان شیر بیش از ۶۰۰ تومان و محصولات لبنی با ۱۰ درصد افزایش غیرقانونی فروخته می شود.

از سوی دیگر قرار بود دامداران و صنایع لبنی آنالیز قیمت تمام شده محصولاتشان را اعلام كنند تا در این زمینه تصمیم گیری شود كه قیمت ها به سازمان حمایت اعلام شده و برای بررسی و تعیین آن منتظر تشكیل كارگروه تنظیم بازار به ریاست معاون اول رییس جمهوری است.

طبق اعلام دامداران قیمت تمام شده هر كیلو شیرخام ۷۱۵ تومان است كه با احتساب ۱۰ درصد سود، به ۷۹۰ تومان می رسد. بدین معنا كه قیمت شیرخام نسبت به مصوبه ی قبلی كه كیلویی ۵۲۰ تومان تعیین شده بود۵۰ درصد افزایش قیمت دارد.

طبق گفته مسئولان صنایع لبنی این افزایش قیمت با ضریب ۷۰ درصدی در نرخ فرآورده های لبنی لحاظ خواهد شد. در این میان جای سوال است كه آیا مصرف كنندگان كشش و قدرت خرید محصولات با این نرخ را دارند؟

در سال جاری در سه مرحله قیمت محصولات لبنی افزایش داشته است؛ تیرماه ۱۰ درصد افزایش قیمت به دلیل افزایش هزینه های هدفمندی یارانه ها، ابتدای مهرماه هشت درصد افزایش قیمت به دلیل افزایش نرخ شیر اعمال شده است و از ابتدای دی ماه نیز افزایش ۱۰ درصدی خودسرانه قیمت محصولات لبنی اعمال شده و علی رغم هشدار سازمان حمایت مبنی بر برخورد با گران فروشان هنوز هم به قیمت های قبلی بازنگشته است.

باید منتظر ماند و دید كارگروه تنظیم بازار چه تصمیمی برای قیمت شیرخام و محصولات خواهد گرفت..... /   خبرگزارى ايسنا

 
تاريخ : | | نویسنده : vareseen |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.