وای اگر 5 شنبه ها هم تعطیل شود...!

 

ايراني ها هفته اي چند ساعت سر كار مي روند؟ ؛

وای اگر 5 شنبه ها هم تعطیل شود...!

كافي است كمي به گذشته برگرديم. آن موقع كه مدرسه رفتن، كار و پيشه مان بود و تعطيلات برايمان يك دنيا شادي به همراه داشت.   همان موقع كه از نيامدن معلم گرفته تا روزهايي كه به دليل برف و يخ زدگي زمين و آلودگي هوا و اجلاس سران كشورهاي اسلامي و هزار دليل و بهانه ديگر تعطيل مي شديم.

در دوران دانشگاه هم ذوق تعطيلي راحتمان نمي گذاشت و هر روز به اميد نيامدن استاد و برپا نشدن كلاس، گام به دانشگاه مي گذاشتيم و هيچ وقت معجزه ها را ناديده نمي گرفتيم كه به يكباره و بي خبر مي آمدند و شهر را تعطيل مي كردند و مي گفتند بين التعطيلين است و... البته سالهاست كه ديگر زمستان آنقدر جان ندارد كه برف هايش تعطيلي به همراه داشته باشند و گرد و غبار و آلودگي هاي هوا هم به اندازه اي عادي شده اند كه شهر را به خاطر آن ها تعطيل نمي كنند، پس يا بايد با همين صفحات قرمز موجود در تقويم بسازيم يا بر تعداد آن ها بيفزاييم...

تصميم سرنوشت ساز

در تاريخ چهارم مرداد ماه سال جاري رئيس جمهور در بيست و هشتمين اجلاس رؤساي آموزش و پرورش سراسر كشور گفت كه تجربه نشان مي دهد زماني كه دو تا سه ساعت از ساعات كاري در ماه رمضان كاهش مي يابد، بازدهي افراد در ادارات بالاتر مي رود.

وي همچنين از مأموريت عده اي براي تهيه گزارش از ميزان تعطيلات كشورهاي ديگر در قياس با تعطيلات ايران خبر داد و گفت كه ماموران پس از طي مراحل بررسي تطبيقي تعطيلات در سطح بين المللي، نتايج را در قالب گزارش در شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه كردند كه بر اساس آن كمترين ميزان تعطيلات در دنيا متعلق به كشوري بود كه هم اكنون در خليج عدن قرار دارد و با مشكلات بسياري روبرو است و بعد از آن كمترين تعطيلي متعلق به ايران با 75 روز تعطيلي است و ساير كشور ها بالاي 100 روز تعطيلي دارند.

به عبارت ديگر ايران در ميزان تعطيلات در جهان؛ رتبه يكي مانده به آخر را دارد! رئيس جمهور در ادامه بررسي خود و براي بهبود وضعيت اقتصادي، گفت: «انشاء ا... پنج شنبه ها نيز تعطيل مي شود و من معتقدم بايد اسم تعطيلي را هم عوض كنيم. به عنوان مثال آن را به عنوان «روز خانواده» نامگذاري كنيم.» به باور وي، بايد اين نگاه را اصلاح كنيم كه تعطيلي، بطالت به نظر بيايد و بايد كاري كرد تا همه افراد بتوانند يك روز در خدمت خانواده باشند.

رئيس جمهور در جواب منتقداني كه دولت نهم و دهم را به تعطيلي زياد متهم مي كنند، گفت: «مگر كار كردن به ساعت طولاني است؟ دستور دين اسلام است كه روز و شب را در 3 وقت تقسيم كنيد و تنها در يك قسمت براي معاش فعاليت داشته باشيد و 2 قسمت ديگر براي ساختن انسان است».

تعطيلات ما بيشتر است يا تعطيلات آنها؟!

اين يك بحث داغ و هميشگي است كه آيا تعطيلات ما ايراني ها زياد است يا نه؟ بسيار در موردش حرف زده ايم و شنيده ايم و تحليل ها ارايه كرده ايم اما آيا واقعاً تعطيلات ما زياد است؟

شايد تعطيلات مناسبتي و اتفاقات  گاه و بيگاه كه ما را خانه نشين مي كند موجب شده فكر كنيم بيشتر از همنوعان اروپايي و آمريكايي مان تعطيلي داريم. البته بين سركار بودن و كار مفيد كردن فرسنگ ها فاصله است كه بار ها و بار ها موجب اشتباه ما در ميزان تعطيلات و روزهاي كاري شده است.

آيا تا حالا محاسبه كرده ايد كه تعطيلات در اروپا و آمريكا چند روز است؟

52 روز شنبه + 52 روز يكشنبه = 104 روز، كه اگر حدودا 20 روز تعطيلات رسمي ملي و مذهبي از قبيل روز استقلال، عيد كريسمس، عيد سال نو (ژانويه)، عيد شكرگزاري و... را نيز به آن اضافه كنيم، مساوي مي شود با 124 روز يعني بيش از يك سوم سال!

اما تعطيلات در ايران 52 روز جمعه بعلاوه 25 روز تعطيلات رسمي ملي و مذهبي از قبيل عيد غدير، عيد قربان، عيد نوروز، عاشورا، تاسوعا، عيد فطر، 22 بهمن و... كه جمعا 74 روز است. البته با فرض اينكه هيچ كدام از تعطيلات رسمي با جمعه مصادف نشوند! كدام بيشتر است؟ 124 روز تعطيلات آن ها يا 74 روز تعطيلات ما؟

و اما ساعات كاري!

در كشورهاي اروپايي و آمريكايي مردم فقط 5 روز در هفته روز كاري دارند، آنهم هفته اي حدود 30 تا 34 ساعت. ولي در ايران 6 روز در هفته روز كاري است آنهم روزي حداقل 8 تا 9 ساعت يعني هفته اي حدود 48 تا 54 ساعت كار كه اگر بخواهيم دو شغله ها يا كارهايي مثل مسافركشي و... را هم كه به عنوان كمك خرج انجام مي شوند محاسبه كنيم به هفته اي بيش از 80 ساعت مي رسد.

پس چرا آنها از ما جلوترند؟

باز هم به   همان چيزي مي رسيم كه همه خوب مي دانيم و بد از كنارش مي گذريم، يعني كار «مفيد و مؤثر».

در اروپا و آمريكا مردم درست و مفيد كار مي كنند؛ حتي اگر فقط 5 روز در هفته و روزي 6 ساعت كار كنند، چون از 6 ساعت كار، بيش از 5 ساعتش مفيد است. ولي ما در ايران، درست و مفيد كار نمي كنيم، هفته اي 6روز آن هم روزي 8 تا 9 ساعت (با احتساب اضافه كار)؛ ولي در خوشبينانه ترين حالت فقط نيم ساعت كار مفيد در روز كه اين مساله نيز به عوامل مختلف از جمله مديريت ضعيف اداري و... باز مي گردد.

حال اگر اين بار، «تعطيلات» را كنار گذاشته و به «كار» و «بازده» آن توجه كنيم به چه نتايجي مي رسيم؟ چرا آن ها كمتر سر كار مي روند و كمتر از ما كار مي كنند و بيشتر به تفريحاتشان مي رسند اما در انجام امور اينقدر موفقند؟

فرهنگ كار و بهره وري

فراموش نكنيم كه اگر تعطيلات بيش از ميزان منطقي باشد، سرعت حركت جامعه در مسير رشد را كاهش مي دهد. هم اكنون جامعه ما در حال حركت به سمت متغير تند شونده است و طبق نظريه زمان ها، حركت جامعه ايران، حركتي پاندولي است؛ بدين معنا كه بعضي مواقع تند و برخي مواقع كند است ولي در اكثر حالات در وضعيت متوسط به سر مي برد. بنابراين افزايش يك روز به تعطيلات هفتگي در كشور، تغيير و تحول وسيعي در جامعه ايجاد مي كند. پس پيش از اجرايي شدن، اين طرح بايد به صورت كار شناسانه مورد بررسي همه جانبه قرار گيرد.

اما بايد قبل از آن به فرهنگ بهره وري در ساعات كار و استفاده درست و مفيد از «زمان» هم بينديشيم و براي آن برنامه ريزي كنيم تا هم به كارمان درست برسيم وهم به خانه و تفريحمان! نه اينكه از اينجا مانده باشيم و از آنجا رانده!.../تحلیل:انتخابتاريخ : | | نویسنده : vareseen |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.