داریوش مهرجویی : سانسور، مسیر كاری هنرمند را منحرف می‌كند

 

داریوش مهرجویی : سانسور، مسیر كاری هنرمند را منحرف می‌كند.سدها و موانع فیلم‌سازی جلوی راه یك فیلم‌ساز رامی‌گیرد زمانی كه یك فیلم‌ساز همه انرژی خود را می‌گذارد بر روی یك فیلم و اثرش توقیف می‌شود. فیلمساز به نوعی فلج شده است.

مراسم نمایش فیلم داریوش مهرجویی و چهل سال كارنامه فیلمسازی زندگی شب گذشته ۲۱ اسفند در خانه هنرمندان برگزار شد.مانی حقیقی كارگردان فیلم چهل سال كارنامه داریوش مهرجویی با تقدیم نمایش این فیلم به جعفر پناهی ، درباره روند ساخت این فیلم گفت: ابتدا باید بگویم كه جای بهمن كیارستمی بسیار خالی است و بدون حضور وی محال بود این فیلم شكل بگیرد.

ساخت این فیلم سه سال طول كشید و بیش از ۷۰ ساعت تصویربرداری كردیم و ساخت آن قبل از ساخت فیلم كنعان آغاز شده است.وی ادامه داد: سازنده این فیلم در واقع خود مهرجویی است و خود وی مصالح اولیه ساخت فیلم را فراهم كرد. از سوی دیگر ما در فیلم فضایی را به وجود آوردیم كه تمامی دوستان و هنرمندان حاضر در فیلم در یك فضای صمیمی و دوستانه بتوانند حرف بزنند ساخت این فیلم طولانی شد و زحمتی زیاد كشیده شده اما در طول ساخت لذت می‌بردیم.حقیقی درباره نحوه تهیه آثار و فیلم‌های مهرجویی و قرار دادن آنها در این فیلم گفت: پیدا كردن نسخه مطلوب فیلم‌ها بسیار سخت بود و تصاویر بعضی از آنها را از نسخه موجود در بازار تهیه كردیم.حقیقی درباره ساخت فیلم مستند گفت: من فیلم‌ساز مستند نیستم و صرفا به خاطر اینكه به مهرجویی علاقه دارم و خود مهرجویی نیز سوژه جالبی است ساخت این فیلم را انتخاب كردم و دیگر اینكه دوست داشتم دوستی‌ام با مهرجویی بیشتر شود.وی درباره نشان دادن تصویر مخملباف در فیلم گفت : این تصویر كاملا واقعی و حقیق است و مخملباف در زمان نمایش فیلم اجاره نشینها نامه اعتراض آمیزی را به وزری وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته بود و ما نیز بدون تحریف نامه را نشان دادیم


داریوش مهرجویی نیز كه در جلسه حاضر بود طی سخنانی درباره ساخت این فیلم گفت: مانی حقیقی را من می‌شناختم و وقتی گفتند كه قرار است فیلمی درباره من ساخته شود من حقیقی را پیشنهاد دادم.

وی با اشاره به اینكه بسیار كم مصاحبه می‌كند گفت:‌من اصولا كم مصاحبه می‌كنم اما حضور در فیلم حقیقی را پذیرفتم و این فیلم خوبی شده است.


مهرجویی با اشاره به مشكلاتی كه در راه فیلم‌سازی متحمل شده است گفت:‌سدها و موانع فیلم‌سازی جلوی راه یك فیلم‌ساز را می‌گیرد زمانی كه یك فیلم‌ساز همه انرژی خود را می‌گذارد بر روی یك فیلم و اثرش توقیف می‌شود. فیلمساز به نوعی فلج شده است.وی با اشاره به مسئله سانسور گفت: سانسور باعث می‌شود تا مسیر كاری یك هنرمند منحرف شود و گاهی نظر یك فرد در یك مقام خاص باعث می‌شود تا راه هنرمند عوض شود در حالی كه اگر ترس از سانسور نباشد هنرمند می‌تواند كارهای ارزشمندتری تولید كند.مهرجویی با اشاره به نقش رسانه‌ها گفت:‌توقیف یك روزنامه هزاران نفر را بیكار و بی‌خانمان می‌كند و به جامعه ضرر می‌زند.


مهرجویی با مطلوب ندانستن مدیریت‌های مقطعی گفت: در زمان ساخت فیلم بانو فیلم توسط انوار توقیف شد و سال‌ها در توقیف ماند هر چند انوار دو سال بعد از ارشاد رفت.مهرجویی درباره تصویری كه از مخملباف در این فیلم نمایش داده شده است، گفت: من در زمان فیلمبرداری متوجه شدم كه مخملباف علیه فیلم اجاره‌نشین‌ها نامه نوشته است.محمود كلاری فیلمبردار تعدادی از آثار مهرجویی نیز گفت: ما همیشه یك تصویر از آثار فیلمساز داریم و یك تصویر از خود هنرمند در این فیلم تصویری كه از مهرجویی به نمایش درآمد بسیار به خود وی نزدیك است و این فیلم یك چهره نزدیك و قابل قبول از مهرجویی نشان داد.وی ادامه داد: مهرجویی به ساخت فیلم بسیار اهمیت می‌دهد و تمام فیلم را قبل از ساخت در ذهن خود مرور می‌كند.


امید روحانی منتقد سینما نیز درباره فیلم مستند مهرجویی گفت:‌فیلم‌هایی كه درباره شخصیت‌های مختلف ساخته می‌شود یكی از دشوارترین فیلم‌ها است و ساخت فیلمی در ۱۰۴ دقیقه كه خسته‌كننده نباشد و ضرباهنگ خوبی داشته باشد بسیار سخت ولی این فیلم موفق شده است چنین كاری را انجام دهد.


وی ادامه داد: موانع متعدد در راه فیلمساز باعث می‌شود هنرمندان سینما نتوانند مسیر طبیعی خود را طی كنند و به همین دلیل منتقد نمی‌تواند كارنامه یك فیلمساز را به خوبی بررسی كند.عباس كیارستمی كارگردان سینما نیز گفت:‌من تصوری كه از مهرجویی داشتم با آنچه كه در این فیلم دیدم متضاد نبود من مهرجویی را كمتر می‌بینم اما هر وقت همدیگر را می‌بینیم با هم صمیمانه صحبت می‌كنیم طنزی كه در مهرجویی وجود دارد عینا در فیلم منتقل شده است و این فیلم یك مجموع فوق‌العاده است.مانی حقیقی نمایش فیلم را به جعفر پناهی تقدیم كردتاريخ : | | نویسنده : vareseen |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.