شادا - بانك جهاني در جديدترين گزارش خود، از ايران به عنوان يكي از قطب هاي رشد اقتصادي در منطقه خاور ميانه و شمال آفريقا (mena) ياد كرد.

به گزارش شبكه اخبار اقتصاد و دارايي (شادا) در اين گزارش كه تحت عنوان اصلي "افق هاي توسعه جهاني 2011" و عنوان فرعي "جهان چند قطبي؛ اقتصاد جهاني جديد" توسط انتشارات بانك جهاني منتشر شده است، در اين خصوص تصريح دارد: كشوري مثل ايران كه در منطقه خود، قطب رشد است، اثر سرايتي و محرك بر ساير كشورهاي منطقه و جهان دارد و  به همين سبب در رونق و ركود اقتصاد منطقه و جهان ايفاي نقش مي كند.

اين گزارش در ادامه، همچنين از يك دگرگوني اساسي در اقتصاد جهاني خبر داده و مي نويسد: يكي از مشهود ترين نتايج اين دگرگوني، ظهور تعدادي از كشورهاي نوظهور پويا در اقتصاد جهاني است، به نحوي كه براي سال 2025 پيش بيني مي شود، اقتصاد كشورهايي چون برزيل، چين، هند، اندونزي و روسيه نقش اصلي در رشد جهاني _در كنار اقتصاد هاي صنعتي_ ايفا كنند.

بر اساس همين پيش بيني ها، نظام پول بين المللي نيز، در سال 2025 ديگر تحت سيطره يك پول (دلار) نخواهد بود، بلكه پول اقتصادهاي نوظهور كه سه چهارم از ذخاير ارز را در حال حاضر در اختيار دارند و نيز وجوه مورد استفاده در سرمايه گذاري بين المللي نيز هستند، پول هاي مورد معامله در بازارهاي مالي خواهند بود و دوشادوش دلار، در تجارت جهاني و ذخاير رسمي كشورها حضور خواهند داشت.

اين گزارش با بيان اين كه هيچ گاه در تاريخ سابقه نداشته، اين تعداد از كشورهاي در حال توسعه در جبهه مقدم اقتصاد جهاني قرار داشته باشند، مي افزايد: طي دو دهه آينده، ظهور قطب هاي رشد، از كشورهاي در حال توسعه، پيامدهاي مهمي براي اقتصاد جهاني و چشم انداز ژئوپولتيكي دارد، زيرا اقتصاد جهاني در حال وارد شدن به دوره "چند قطبي اقتصادي" است.

گزارش تازه بانك جهاني با يادآوري اين كه تغيير الگوي اقتصاد جهاني مشمتل بر تغيير نظام پولي بين المللي است، ادامه مي دهد: در حال حاضر دلار آمريكا مهم ترين پول بين المللي است و با وجود تنزل بطئي آن از اواخر دهه 1990، اكنون دلار با رقابت فزاينده اي در نظام پولي مواجه شده است.

اين گزارش مي افزايد: مهم ترين رقيب دلار در حال حاضر، يورو است كه طي سال هاي اخير بخش قابل توجهي از تجارت جهاني با آن انجام شده و به عنوان ذخيره رسمي، توسط كشورها نگهداري شده است.

گزارش مذكور"رنمينبي" (واحد پول چين) را رقيب ديگر دلار در تجارت جهاني خوانده و در كنار آن از ين ژاپن و پوند انگليس به عنوان رقباي ديگر ياد كرده و تصريح مي كند: در سال 2025 محتمل ترين سناريو براي نظام پولي بين المللي اين است كه سه واحد پول دلار، يورو و رنمينبي نقش اصلي را در اقتصاد جهاني و ذخاير رسمي كشورها بر عهده خواهند داشت.

تاريخ : | | نویسنده : vareseen |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.