ريس اتاق بازرگاني تهران خوستار آن شد تا دولت جلسه ويژه براي پيگيري رهنمودها و مطالبات مقام معظم رهبري داشته باشد.

يحيي آل اسحاق در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: مقام معظم رهبري در ماه مبارك رمضان جلسات متعددي با گروه‌هاي مختلف نخبگان، فرهنگي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي و دانشگاهيان به صورت خاص و عمومي داشتند و جمع‌بندي جلسات قبلي در قالب جلسه با دولت برگزار شد و گزارش‌هايي كه از همه نخبگان گرفته شده بود از اعضاي دولت نيز داشته‌اند به صورت جمع‌بندي در اين جلسه مطرح كردند.

وي افزود: در حوزه اقتصادي مسائلي كه مقام معظم رهبري ايراد داشتند صريح و روشن بود و لازم است تا هر يك از مخاطبان اين مباحث براي بررسي اين رهنمودها كميته‌اي براي چگونگي عملياتي كردن اين رهنمودها داشته باشند و در اتاق بازرگاني هم ما تمام مسائل را پيگيري مي‌كنيم تا پيشنهادات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري عملياتي شود.

رئيس اتاق بازرگاني تهران گفت: دولت با توجه به شرايطي كه دارد ضرورت دارد كه يكي از جلسات هيئت دولت را براي اين كار بگذارد تا رهنمودهاي مقام معظم رهبري عملياتي شود و من معتقدم كه همه مخاطبين بايد جلسه ويژه‌اي براي چگونگي عملياتي كردن فرمايشات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري داشته باشند.

* ساده زيستي و ضديت با اشرافي‌گري در دولت دهم كمرنگ شده است

وي با اشاره به تأكيد مقام معظم رهبري و حضرت امام (ره) درباره خط مشي دولت گفت: ضديت با اشرافي‌گري و ساده‌زيستي يكي از نقاط مثبت اين دولت مخصوصا دولت نهم بوده است و يكي از عوامل قدرت دولت نهم نيز اين مسئله بوده است.

آل اسحاق افزود: اشاره مقام معظم رهبري بر اين بود كه بايد اين مسير ادامه پيدا كند و نبايد تزلزل داشته باشد شايد در خصوص دولت دهم احساس كمرنگ شدن وجود داشته باشد اما بايد توجه داشته باشيم اين موارد جزء آرمان‌هاي نظام است و اگر دولت مي‌خواهد موفق شود بايد ساده‌زيستي و مقابله با اشرافي‌گري را در كار خودش داشته باشد و هيچگونه تساهل و تسامحي نشود اما در دولت دهم احساس بر اين است كه شايد اين موضوع كمرنگ شده باشد.

* دولت سهم بخش توليد از هدفمندي يارانه ها را بدهد

آل اسحاق با اشاره به هدفمند كردن يارانه‌ها اظهار داشت: تأكيد مقام معظم رهبري بر توجه بر توليد و اينكه مواردي كه در قانون و بودجه تصويب شده است بايد به بخش توليد برگردانده شود مربوط به سهم 30 درصدي توليد از هدفمند كردن يارانه‌ها است كه در راستاي حمايت از توليد در شرايط اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و بر اساس قانون بايد به بخش توليدي كشور بازگردانده شود.

وي افزود: اهميت دادن به هدفمند كردن يارانه‌ها و اجراي اين قانون يكي از عوامل مهمي است كه دولت نهم و دهم اقبال آن را داشته است تا اجرا كند لذا اهداف اين طرح بر اساس قانون بايد تقويت شود  براي توسعه و اجرايي شدن هدفمند كردن يارانه‌ها سياست‌هايي لازم است كه آن سياست‌ها بايد از جنس اقتصاد و با استفاده از ابزارهاي اقتصادي باشد.

* با نظام امريه و دخالت و دستور نمي‌توان قيمت‌ها را تعيين كرد

رئيس اتاق بازرگاني تهران با اشاره به سياست قيمت‌گذاري گفت: اگر قرار است با اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها قيمت شفاف شود بايد از مسائل غير اقتصادي و برخورد با حوزه‌هاي اقتصادي اجتناب كرد. بايد روش اجراي اين سياست از جنس اقتصاد باشد و مسائل و چالش‌هاي آن از روش‌هاي اقتصادي حل شود. قيمت‌گذاري جز از راه بازار رقابتي و عرضه و تقاضا قابل حل نيست. با نظام امريه و دخالت و دستور نمي‌توان قيمت‌ها را تعيين كرد چرا كه اين روش‌ها به اهداف هدفمند كردن يارانه‌ها ضربه مي‌زند.

اگر قرار است برخي صنايع مثل پتروشيمي‌ها كه در اختيار دولت است افزايش قيمت داشته باشد بايد محصولاتي كه در اختيار مردم هست هم مورد توجه قرار گيرد البته دولت نگران تورم است اما نحوه برخورد با قيمت‌ها بايد اقتصادي باشد و اگر قرار است كالايي گران شود بايد از طريق عرضه و تقاضا حل شود و از ابزارهاي اقتصادي استفاده شود. بايد از سياست‌هايي كه منجر به تقويت اجرايي شدن يارانه‌هاي است استفاده شود كه در اين زمينه اتاق بازرگاني هم آمادگي كامل دارد تا در تبيين الزامات  و چگونگي عملياتي شدن فازهاي بعدي هدفمندي يارانه‌ها به عنوان يار شاطر در خدمت دولت باشد.

* واردات بايد براي توليد در جهت صادرات و مصرف بهينه داخلي صورت گيرد

رئيس اتاق بازرگاني تهران با اشاره به ضرورت مديريت واردات گفت: واردات بايد مديريت شود چون جهت‌گيري اقتصاد ما توليد‌محور است توليد ما بايد صادرات‌ محور باشد ، صادرات بايد جهت توليد باشد و واردات بايد براي توليد در جهت صادرات و مصرف بهينه داخلي صورت گيرد كه نيازمند مديريت صحيح است. مديريت واردات يك كار مبتني بر سياست‌گذاري است و اتاق بازرگاني هم تاكنون همكاري لازم را داشته و اين به بعد نيز آمادگي خود را براي همكاري در مديريت واردات اعلام مي‌كند.

درباره مديريت واردات كالاهاي كشاورزي هم حساسيت‌هاي ويژه‌اي وجود دارد كه بايد رعايت شود.
 
* بايد با برخوردهاي جهادي معيشت مردم بهبود پيدا كند

وي با اشاره به جهاد اقتصادي گفت: جهاد اقتصادي از 3 منظر ضرورت دارد و بايد به عنوان كار عملياتي، برنامه ريزي لازم در خصوص آن صورت گيرد. جهاد اقتصادي بايد كمك‌كار بهبود و معيشت مردم باشد نبايد به گونه‌اي باشد كه معيشت مردم به مشكل برخورد بايد قدرت خريد مردم در تمام طبقات تأمين شود.

وي افزود: گروه متوسط جامعه كه حقوق‌بگير شهري در قالب كارمند دولت، كارمند بخش خصوصي و يا كسبه جزء هستند درآمد ثابت دارند و در شرايطي كه هزينه‌ها بالا رفته است ممكن است به چالش‌هايي بربخورند و از آن جمله مي‌توان به اجاره مسكن، هزينه‌هاي بهداشت، آموزش و تأمين مواد غذايي اشاره كرد كه بايد با برخوردهاي جهادي معيشت مردم بهبود پيدا كند.

رئيس اتاق بازرگاني تهران با اشاره به اهداف سند چشم‌انداز گفت اگر قرار است در منطقه اول شويم جز با منش جهادي امكان رسيدن به آن نيست و بايد حتما برخورد جهاد داشته باشيم تا بتوانيم به اهداف سند چشم‌انداز در كليه شاخص‌ اقتصادي در سال 1404 برسيم.

* دولت هزينه ها را به مردم و بخش توليدي تحميل نكند

آل اسحاق با اشاره به منظر سوم فرمايشات مقام معظم رهبري در جهاد اقتصادي كه اشاره به اهداف خصمانه نظام سلطه بر ضد ايران دارد، گفت: دشمن در حوزه هاي نظامي و سياسي تلاش خود را كرده است اما با عنايت الهي رهبري نظام و حضور مردم تير دشمن به اهداف اصابت نكرده و امروز در حوزه اقتصادي وارد شده است تا به اقتصاد لطمه بزند.

وي افزود: وظيفه دولت، اتاق بازرگاني، فعالان اقتصادي و هر انسان متدين و ايراني اين است كه اين تهديد جدي گرفته شود. اين موضوع تعارف نيست بايد همه دست به دست هم دهيم تا با روحيه جهادي مشكلات به وجود آمده را حل كنيم.

آل اسحاق گفت: در جهاد نظامي دولت و مردم مشتركا وارد عمل شدند. در جهاد اقتصادي هم لازم است تا دولت و مردم به صورت مشترك وارد شوند و اين درست نيست كه دولت هزينه‌هايي كه به آن تحميل مي‌شود را به مردم و يا واحدهاي توليدي تحميل كند. در خصوص تقسيم هزينه‌ها نيز بايد بين مردم و دولت بايد اشتراك وجود داشته باشد.

* دولت با نخبگان اقتصادي مخاصمه نكند

رئيس اتاق بازرگاني تهران با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري درباره هماهنگي بين تمام بخش‌ها اظهار داشت: توجه به انتقادات و پيشنهادات نخبگان اقتصادي بايد جدي گرفته شود، بايد به حرف نخبگان گوش داده شود و نبايد با آنها به مخاصمه پرداخت. بايد همدلي و هماهنگي بين مسئولين و نخبگان وجود داشته باشد.

وي افزود: اتاق تهران اعلام آمادگي مي‌كند تا نظرات نخبگان را جمع‌آوري كرده و با بررسي در كميسيون‌هاي اين اتاق به دولت ارائه كند. لذا از دولت تقاضا مي‌كنيم تا مثل گذشته كه روحيه تعاملي داشته است روحيه تعاملي خود را بيشتر كند و در همين راستا اتاق بازرگاني تهران در نظر دارد تا جلسات صبحانه‌خوري خود را راه‌اندازي كند و از مسئولان دعوت مي‌كنيم تا از اين جلسات استقبال كنند چرا كه برگزاري اين جلسات به نفع دولت، بخش خصوصي و همه مردم است.

* راه اندازي مجدد جلسات صبحانه خوري در اتاق تهران

وي گفت: تقاضايي كه از تأثيرگذاران اقتصاد داريم اين است كه با توجه به درك شرايط و تهديد بزرگي كه وجود دارد ما آرمان‌هاي بزرگ، امكانات بالقوه، منابع ارزي  خوب و نيروي انساني بالايي داريم كه بايد از آنها استفاده شود.مشكل ما در واقع در هماهنگي و نظام تدبير است كه اميدواريم سامان خوبي بگيرد.

وي افزود: لازم است تا همه سازمان‌ها، مسئولين دولتي و فعالان اقتصادي و همه مديران برنامه‌هاي خود را با رهنمودهاي مقام معظم رهبري و با جمع‌بندي كه ايشان كردند هماهنگ كنند.
آل اسحاق گفت: پتانسيلي به نام اتاق بازرگاني تهران وجود دارد و ظرفيت خوبي وجود دارد تا در آن نظرات و پيشنهادات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري جمع‌آوري و به صورت سياست‌گذاري در قالب عملياتي و اجرايي با همكاري دولت و مجلس ارائه شود.

تاريخ : | | نویسنده : vareseen |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.