عمرو موسي در مصاحبه با خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت، چند روز پيش از سقوط حكومت حسني مبارك از وي خواسته بود كه حملات نيروهاي امنيتي به تظاهركنندگان را متوقف كند.

به گزارش ايسنا، عمرو موسي، دبيركل سابق اتحاديه عرب و كانديداي احتمالي انتخابات رياست جمهوري مصر در اين مصاحبه كه در حاشيه‌ي يك كنفرانس اقتصادي در ايتاليا انجام شد، اعلام كرد كه تقاضاي وي از دولت مصر براي توقف حملات عليه مردم با مخالفت حسني مبارك، رئيس جمهوري وقت اين كشور مواجه شد.

به گفته‌ي عمرو موسي، مبارك در آن زمان بر اين باور بوده كه مي‌تواند خيزش مردمي را سركوب كند.

از سوي ديگر، عمرو موسي مدعي شد: حكومت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه كه با چالش جدي مواجه شده است، فرو خواهد پاشيد و موج دموكراسي تمام كشورهاي منطقه را فرا خواهد گرفت.

عمرو موسي در ادامه خاطرنشان كرد: اميدوارم كه همه آنها متوجه اين مساله بشوند كه اين رويه تاريخي است و در آن نقطه بازگشتي وجود ندارد. مردم ديگر نمي‌توانند به اوضاع عادي و زندگي عادي‌شان در 10، 20، 30 يا 60 سال گذشته باز گردند.

وي افزود: اوضاع كنوني در منطقه دچار بي‌ثباتي است.

عمرو موسي همچنين تصريح كرد، در دوراني كه وي به عنوان دبيركل اتحاديه عرب در اوايل سال ميلادي جاري مشغول به كار بود، مخالفت‌هايي با مداخله مستقيم جهان عرب در ليبي وجود داشت، با اين حال اين اتحاديه متشكل از 22 عضو، از جامعه بين‌المللي خواست تا طرح منطقه پرواز ممنوع را در ليبي اعمال كند و از ناتو كمك خواست.

وي اعلام كرد: معمر قذافي، (رهبر فراري ليبي) حاضر بود براي سركوبي جناح مخالف هر بهايي را بپردازد.

عمرو موسي در رابطه با سوريه نيز اعلام كرد: اتحاديه عرب با هرگونه مداخله‌اي مخالف خواهد بود.

وي افزود: من انتظار دارم انقلابي كه در سوريه به راه افتاده به موفقيت برسد.

عمرو موسي كه دردهه 90 به عنوان وزير امور خارجه دولت مبارك مشغول به كار بود، اعلام كرد: بهار عربي همه را در شگفتي فرو برد اما با اين حال اين انقلاب و موج اعتراض‌ها عليه سلطنت‌طلبي در جهان عرب قابل پيش‌بيني بود.

دبيركل سابق اتحاديه عرب تصريح كرد، در ماه ژانويه زماني كه ناآرامي‌ها آغاز شد، وي به مبارك گفته بود، مردم خشمگين و سردرگم هستند و نيروها بايد كار خود را متوقف كنند.

با اين حال به گفته‌ي عمرو موسي، مبارك درباره سخنانش هيچ واكنشي از خود بروز نداد و علت اين امر شايد اين بود كه وي كاملا اطمينان داشت نيروهاي امنيتي قادر به جلوگيري از به اوج رسيدن ناآرامي‌ها هستند.

دست كم 860 تن، طي چندين هفته درگيري در مصر به دنبال خشونت‌ها جان خود را از دست دادند و حكومت مبارك در نهايت در يازدهم فوريه سال جاري سرنگون شد.

عمرو موسي در رابطه با محاكمه حسني مبارك نيز به اظهارنظر پرداخت و گفت: من نسبت به اين مساله رضايت دارم كه مبارك در يك دادگاه واقعي محاكمه شود. اگر شما به نقاط فقيرنشين پايتخت برويد، مي‌توانيد شاهد بي‌توجهي‌ها به دنبال رواج فساد در رژيمي غيرمتعهد باشيد. اين مساله خيلي بد است. حدود هشت ميليون تن در قاهره زاغه‌نشين هستند و اين مرا به شدت خشمگين مي‌كند.

عمرو موسي در ادامه اظهار داشت: دولت نظامي جديد مصر تمام تلاش خود را به عمل مي‌آورد تا مرحله انتقال اختيارات به دولت جديد و منتخب به نحو احسن محقق شود.

وي گفت: انتظار مي‌رود، انتخاباتي آزاد در سه ماهه نخست سال 2012 براي تعيين رئيس جمهوري مصر برگزار شود. قرار است انتخابات پارلماني نيز در ماه نوامبر برگزار شود.

عمرو موسي نگراني‌هاي برخي در غرب را درخصوص قراردادها و تفاهم‌نامه‌هاي صلح با رژيم صهيونيستي نابجا دانست.

وي گفت: من فكر نمي‌كنم اسلام‌گرايان در حال حاضر در مصر در اكثريت باشند. ما بحث‌هايي جدي با يكديگر خواهيم داشت. بايد در نظر داشت كه براي هر گروهي دشوار به نظر مي‌رسد كه قوانين به خصوصي را در پارلمان اعمال كند.

دبير كل سابق اتحاديه عرب در واكنش به برخي انتقادها مبني بر اينكه وي يك مهره سياسي جديد در كشور نيست و پيش‌تر با مبارك همكاري داشته، اعلام كرد: آنها ممكن است در اين تصور باشند كه من يكي از افراد حسني مبارك هستم، در نتيجه آنها مي‌توانند به من راي ندهند.

وي در خصوص برنامه‌هاي خود در مصر اعلام كرد: ما بايد فقر را ريشه‌كن كنيم و مقاماتي كه فاسد هستند و از شايستگي لازم برخوردار نيستند، بايد كنار گذاشته شوند.

وي افزود: من مي‌خواهم دموكراسي به معناي واقعي كلمه در مصر برقرار شود. حقوق بشر مورد احترام قرار گيرد و سيستم قضايي به طور مستقل كار خود را آغاز كند.

نامزد احتمالي انتخابات رياست جمهوري مصر همچنين اظهار داشت: من مي‌خواهم مصر شاهد پويايي در سيستم حكومتي خود باشد، با مشكلات داخلي روبرو نشود و سپس به ايفاي نقش در منطقه بپردازد. زماني كه دموكراسي به طور واقعي در مصر برقرار شود، مي‌توان اين كشور را به عنوان موتور محرك ايجاد تغييرات در جهان عرب در نظر گرفت.

تاريخ : | | نویسنده : vareseen |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.