هزینه سنگین دندانپزشکی در کشور و حمایت نکردن بیمه‌ها از خدماتی که در این حوزه ارائه می شود، دست به دست هم داده تا شاهد ناله های افرادی باشیم که از دندان درد به خود می پیچند ولی پولی بابت راحت شدن از دندانهای خراب ندارند.

به گزارش مهر، موضوع سلامت دندان به عنوان یکی از اولویتهای اصلی و مهم برنامه های سازمان جهانی بهداشت تلقی می شود و همواره در برنامه های مناسبتی و سالانه ای که در حوزه بهداشت و درمان برگزار می کند، اهمیت سلامت دندانها مورد توجه قرار دارد. زیرا بررسیها و مطالعات علمی و پزشکی نشان داده است که ارتباط مستقیمی میان خرابی دندانها و بروز انواع بیماریهای جسمانی خطرناک وجود دارد. زیرا منشاء هر بیماری عفونت است و عفونتهای دندانی از جمله خطرناکترین عفونتهایی هستند که وارد بدن شده و می تواند فرد را زمین گیر کند.

وضعیت نامناسب ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در حوزه دندانپزشکی باعث شده که صدای گلایه وزیر بهداشت هم بلند شود و از بیمه ها بخواهد که هرچقدر که می توانند نسبت به پوشش بیمه ای برخی از این خدمات اقدام کنند. زیرا بررسیها و آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد که دندانهای ایرانیها اوضاع چندان مناسبی ندارد. به طوریکه هر دانش آموز کلاس اولی 6 دندان پوسیده دارد.

دکتر محمد حسن خوشنویسان، رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با اشاره به وجود سه هزار کلینیک دندانپزشکی در مراکز بهداشتی کشور، می گوید: در حال حاضر تنها 10 درصد از جمعیت هدف تحت پوشش برنامه های پیشگیرانه قرار دارند.

وی از مراجعه منظم به دندانپرشک به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی پیشگیری از پوسیدگی دندان نام می برد و می افزاید: لازم است کودکان از 6 ماهگی تا 3 سالگی هر 6 ماه یک بار و از 3 تا 8 سالگی هر سال یک بار مورد معاینات دهان و دندان قرار گیرند تا از بیماریهای شایع و پوسیدگی دندان در این سن جلوگیری شود.
 
خوشنویسان با اشاره به اینکه هزینه های ناشی از درمان مشکلات پوسیدگی دندان بسیار زیاد و از عهده بسیاری از خانواده ها خارج است، خاطرنشان کرد: با اجرای برنامه های پیشگیرانه، مراجعه منظم به دندانپزشک و ترمیم دندانها در همان مراحل ابتدایی پوسیدگی می توان از بروز پوسیدگیهای وسیع و صرف هزینه های گزاف ناشی از آن جلوگیری کرد.

در حالی که تنها 10 درصد از جمعیت هدف در کشور تحت پوشش برنامه های پیشگیری از خرابی دندانها قرار دارند، وزیر بهداشت از نبود حمایتهای بیمه ای در خصوص خدمات دندانپزشکی گلایه می کند و می گوید: خدمات دندانپزشکی در کشور نزدیک به صفر است.

دکتر وحیددستجردی با اشاره به هزینه سرسام آور و گران قیمت خدمات دندانپزشکی در کشور، معتقد است که بسیاری از بیماریها نشات گرفته از  نبودن دندان و عفونتهای دندانی است.

وزیر بهداشت این قول را می دهد که اگر خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه ها قرار بگیرد، از دندانپزشکان در تیم پزشک خانواده استفاده بشود.

دکتر امیر رضا عزمی، عضو انجمن دندانپزشکی معتقد است که گرانی مواد و تجهیزات دندانپزشکی در کشور سبب شده بسیاری از مراکز دولتی و خیریه که این خدمات را ارائه می دهند از مواد و تجهیزات غیر استاندارد دندانپزشکی استفاده کنند.

از سال گذشته تاکنون قیمت مواد دندانپزشکی از قبیل آمالگام (ماده ای که برای پرکردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد) و کامپوزیت (مواد سفید) دو برابر افزایش یافته است. این در حالی است که وزارت بهداشت به دندانپزشکان اجازه افزایش تعرفه را نداده و این امر دندانپزشکان را به سمت استفاده از مواد ارزان قیمت و بی کیفیت سوق می دهد.

عزمی با ابراز تاسف از باز بودن مجاری قاچاق کالاهای دندانپزشکی از مرزهای غربی و شرقی کشور، می گوید: طی چند سال اخیر ورود کالاهای بی کیفیت چینی به کشور، سبب شده وارد کنندگان رسمی کالاها و تجهیزات پزشکی که تمایل دارند، اجناس مرغوب را از مجاری قانونی وارد کشور کنند، به دلیل نوسانات قیمت ارز، حمایت نکردن دولت و سیستم بانکی کشور و بروکراسی اعمال شده، قادر به رقابت نباشند.

مطالعات نشان می دهد در بسیاری از کشورهای دنیا هزینه خدمات سلامت را دولت با کمک صندوقهای بیمه تامین می‌کند.

دکتر علی یزدانی، عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران با اشاره به رشد 30 درصدی هزینه مواد مصرفی دندانپزشکی درکشور، می گوید: تورم موجود باعث شده میزان مراجعات بیماران به مطبهای دندانپزشکی نسبت به سال گذشته حداقل 30 درصد کاهش یابد.

وی معتقد است که در حال حاضر درآمد و مخارج دندانپزشکان با هم همخوانی ندارد و رشد 10 درصدی تعرفه‌های دندانپزشکی در سال 90 جوابگوی رشد هزینه‌هایی همچون افزایش 15 تا 35 درصدی مالیات جامعه پزشکی و گرانی مواد و خدمات دندانپزشکی نیست و با این رشد تعرفه‌ها، ارایه خدمات برای بسیاری از دندانپزشکان مقرون به صرفه نخواهد بود.

یزدانی در خصوص پوشش بیمه‌ای خدمات دندانپزشکی می گوید: در هیچ جای دنیا بیمه‌ای وجود ندارد که تمامی خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش قرار دهد چرا که تامین هزینه‌های درمانی دندانپزشکی برای کل جامعه خارج از توان بیمه‌ها است. برخی اقدامات پیشگیرانه مانند جرمگیری و یا پر کردن دندانها می‌تواند تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرد، اما پوشش کامل خدمات دندانپزشکی برای هیچ بیمه‌ای اقتصادی نیست.
 
عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر ضرورت ترویج بهداشت دهان و دندان و فرهنگ پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان، می افزاید: دندانپزشکی درمان محور، بودجه بهداشتی یک کشور را تباه می‌کند. باید برای اصلاح الگوی بهداشتی و پرهیز از خوردن تنقلات مضر مانند آلوچه، لواشک، شیرینی، آجیلهای سخت و محکم و نیز تمیز نگه داشتن دندانها و دهان، از هزینه‌های اضافی دولت و مردم در درمان بیماریهای دندان جلوگیری کرد.
 
به نظر می رسد برنامه وزارت بهداشت در بحث بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از خرابی دندانها، بتواند در درازمدت جواب بدهد اما نکته ای که هم اکنون وجود دارد، این است که اغلب مردم به ویژه اقشار کم درآمد و بی بضاعت جامعه از رفتن به دندانپزشکی عاجزند و نمی توانند هزینه های دندانپزشکی را بپردازند. لاجرم در حسرت گاز زدن یک سیب سرخ مانده اند!!


تاريخ : | | نویسنده : vareseen |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.